הידרומטר
מד הצפיפות, או ההידרומטר, משמש אותנו למדידת רמת הסוכר ב- Wort, הלוא הוא תירוש הבירה, ולהערכת שעור האלכוהול הצפוי בסיום התסיסה.  באופן עקרוני, ככל שבתירוש הבירה יש יותר סוכרים הוא צפוף יותר. ככל שיש יותר סוכרים, יש לשמרים יותר ממה לעשות אלכוהול. כך, ככל שצפיפות התירוש גבוהה יותר – יתקבל יותר אלכוהול בסיום התסיסה.
ההידרומטר פועל על עקרון מאוד פשוט: הוא קל ומלא באויר, ולכן הוא צף. מדובר במעין קשית זכוכית סגורה ואטומה, עם משקולת בקצה. ככל שצפיפות התירוש גבוהה יותר (יש יותר סוכר) – ההידרומטר צף ביתר קלות, וחלק גדול יותר של המקל בולט לגובה מהנוזל.
עם התקדמות התסיסה, הפיכת הסוכרים לפד"ח ולאלכוהול, יורדת הצפיפות והמקל שוקע.
(תחשבו קצת על ים המלח מול הים התיכון, ואיפה קל יותר לצוף(.
ההידרומטר משמש אותנו לא רק להערכת כמות האלכוהול התאורטית שתיווצר לאחר התסיסה, אלא גם כדי לבדוק מתי הפסיקה התסיסה. דבר זה חשוב, כיון שהוא אומר לנו למעשה מתי אפשר לבקבק את הבירה או להעביר אותה לתסיסה שניה וכן הלאה.
על מנת לוודא שהתסיסה הסתיימה יש לקחת קריאות רצופות בטווח של יומיים, במידה והצפיפות (רמת הסוכר) יורדת, אזי התסיסה עדיין לא הסתיימה. קריאה זהה בשתי המדידות מעידה על יציבות ברמת הסוכר ועל כן, סיום התסיסה.
קשית ההידרומטר מכוילת באופן שבו 1.000 הוא צפיפות מים בטמפרטורת הכיול של ההידרומטר הרשומה עליו (בהידרומטרים אירופיים תהיה לרוב 20 מעלות צלזיוס ובהידרומטרים אמריקאים כ- 16 מעלות צלזיוס). כאשר מודדים את צפיפותו של תירוש בירה לאחר התסיסה, הוא יהיה מעט יותר צפוף ממים: 1.001 עד 1.026 מעלות. הסיבה לכך היא לאו דווקא סוכר שנשאר בנוזל, אלא חומרים שונים, כמו אלכוהול, חלבונים, מלחים שונים וכדומה. בירה, או תירוש, שיוצרו עם כמויות גדולות של סוכר לבן ומזוקק, יסיימו את התסיסה בצפיפות נמוכה יותר עקב היותו סוכר נטו ללא חומרים נוספים.
כזכור, אמרנו שהמדיד מכויל למדוד בטמפרטורה מסוימת אליה כויל  לעומת זאת, טמפרטורת התירוש תהיה לעיתים – במיוחד בתנאי הארץ – גבוהה יותר, וגם הטמפרטורה שבה רצוי להוסיף את השמרים תהיה לרוב גבוהה יותר. מכיוון שככל שהטמפרטורה עולה, צפיפות הבירה יורדת,  יש לתקן את הקריאה  לערכים המתאימים לטמפרטורת הכיול של ההידרומטר, זאת נעשה בעזרת טבלאות כיול שניתן למצוא באינטרנט.
סכנה !!! – בקבוקים מתפוצצים.
חשוב מאוד לתת מספיק זמן לשמרים לפרק את כל הסוכרים ולסיים את התסיסה.
במידה ונעבור לשלב הבקבוק לפני שהסתיימה התסיסה אנחנו מסתכנים בפיצוץ של הבקבוקים לאחר זמן מה, עקב המצאות של כמות גבוהה מידי של סוכרים בבקבוק.

חישוב אחוז האלכוהול בבירה
כדי לחשב את אחוז האלכוהול הקיים בבירה, מבצעים שתי קריאות (לפחות).
את הראשונה מבצעים לפני הוספת השמרים, ואת השנייה – לאחר שכל התסיסה הסתימה.
כאמור, רצוי לקחת לפחות שתי קריאות בסיום התסיסה, על מנת לוודא שאין יותר שינוי בצפיפות התירוש.
נוסחת חישוב האכוהול היא:
(O.G - F.G) - 131.25 = ABV%
 
את הערך המתקבל מהקריאה השנייה, מפחיתים מהערך המתקבל מהקריאה הראשונה, ואת תוצאת החישוב כופלים ב- 131.25
ערך זה ייתן את אחוז האלכוהול, לדוגמא:
קריאה ראשונה –  1.052  קריאה אחרונה –  1.018    ההפרש – 0.034
מספר זה נכפיל ב- 131.25 ונקבל  4.46% אלכוהול בנפח.
חלק  מההידרומטרים הקיימים בשוק מציגים גם סקאלה המראה גם את אחוז האלכוהול הצפוי, מספר המופיע מול ערך הצפיפות הנמדדת.
יש לזכור להפחית את הערך הסופי של אחוז האלכוהול מהערך המקורי שהתקבל.
בכל מקרה, יש לחשב את הקריאה האמתית לפי טמפרטורת התירוש. 
שיטות למדידה צפיפות בעזרת הידרומטר
קיימות שתי שיטות למדידת צפיפות: אחת היא למדוד את הצפיפות בתוך מיכל התסיסה, והשנייה היא להוציא דגימה בעזרת הברז שבמיכל התסיסה ולמדוד בתוך משורה – גליל זכוכית או פלסטיק.
אם אתם מודדים את צפיפות התירוש בתוך מיכל התסיסה – בין אם לאחר, במהלך, או לפני הוספת השמרים, תמיד חטאו את ההידרומטר שלכם. החיסרון של מדידה במיכל הוא לא רק נושא הזיהום, אלא בכך שאין לכם קו ראיה במישור אחד עם הסקאלה שעל המדיד.
שיטת העבודה המועדפת היא השנייה, כך מקטינים את הסיכון לזיהום. את הדגימה מעבירים למשורה, או לגליל הפלסטיק שבו הגיע ההידרומטר, ואז טובלים בה את ההידרומטר הנקי. חשוב להקפיד שהמכשיר יהיה נקי, לא בגלל סכנת זיהום חיידקי, אלא כדי שלא יהיה חיכוך על הדפנות שלו. הוא חייב לנוע בצורה חלקה בתוך הנוזל (תנו לו סיבוב קל), ולהתייצב
את הצפיפות קוראים בגובה פני הנוזל של הבירה, ולא בנקודה הגבוהה ביותר אליה "מתחבר" הנוזל על קשית הזכוכית. הנקודה הגבוהה הזאת נגרמת כתוצאה מכח הנימים, ש"מעלה" קצת נוזל על פני שטח ההידרומטר, אבל היא אינה הנקודה האמתית שבה צף ההידרומטר. נקודה זאת היא גובה פני התירוש, או הנוזל (ראו תרשים)
© כל הזכויות שמורות לבירדי, אין להעתיק בכל צורה שהיא ללא אישור בכתב.