לרגל היכנסו לתוקף של החוק למניעת עישון בפאבים ומסעדות הרי לכם התחליף האולטימטיבי – בירה מעושנת. חוקי, לא מסרטן וטעים, טוב תלוי את מי שואלים.

הבבלים והשומרים ידעו כבר מקדמת דנא את תורת בישול הבירה. העקרונות הבסיסיים של ייצור הבירה אז דומים מאוד לאלו של היום, השוני העיקרי הוא בכלים ובטכנולוגיה.
עובדה ידועה היא שבירה עושים מלתת, לתת הם גרעיני שעורה שעברו תהליך הנבטה שהופסק בנקודה מתאימה על ידי ייבוש הגרעינים בחום.
בתקופה שלפני התקופה המודרנית נהוג היה ליבש את גרעיני הלתת בשמש או מעל אש גלויה. בייבוש לתת מעל אש ישירה לא ניתן היה להימנע מטעם העשן, ברמה כזו או אחרת, שנדבק בלתת. ומכאן גם הטעם המעושן שנדבק בבירה.
עם ההתפתחות הטכנולוגית, ייבוש לתת באש עקיפה נעשה נפוץ יותר ויותר ובאמצע המאה ה- 19 הפך לשיטת ייבוש הלתת האוניברסאלית. כתוצאה מכך בירה מעושנת הפכה לנדירה יותר עד שכמעט ונעלמה מעולם הבירה.

מבשלות בודדות שמרו על המסורת של ייצור בירות מעושנות. היו אלה בייחוד שתי מבשלות מהעיר במברג שבגרמניה ששמרו על הגחלת, כמעט לבדן, במשך כמאתיים שנה – שלנקרלה Schlenkerla וספציאל Spezial.

מבשלת שלנקרלה
המבשלה נוסדה בשנת 1678. באמצע המאה ה- 18 קנה את המבשלה אדם בשם Heller ונתן למבשלה את שמה הרשמי "Heller Brau". בשנת 1877 רכש את הבעלות על המבשלה אדם בשם Andreas Graser לאותו אנדראס הייתה הליכה מוזרה ומתנדנדת כתוצאה מנכות. הליכה כזו נקראת בגרמנית Schlenkern . מהר מאוד החלו הלקוחות לכנות את המבשלה Schlenkerla ומאז נשאר שם זה.
המבשלה מייצרת שלושה סוגים של בירה מעושנת:
Marzen – בירת לאגר כהה מעושנת, 5.1% אלכוהול הבירה נמזגת במסעדת המבשלה מחביות עץ אלון מסורתיות.
Ur-Bock – בירה מעושנת בסגנון בירת ה- Bock. ניתן להשיגה רק בין החודשים אוקטובר לדצמבר. הבירה מיושנת במשך חודשים במרתפים עתיקים חצובים בסלע מתחת לעיר במברג. הבירה דומה ל- Marzen אך עשירה וכבדה ממנה 6.5% אלכוהול.
Wheat - בירת חיטה מעושנת ולא מסוננת. הבירה אינה מוגשת בחבית מכיוון שעוברת תסיסה בבקבוק. לבירת החיטה מרירות נמוכה יחסית עם 5.2% אלכוהול.

מבשלת ספציאל
המבשלה נוסדה בשנת 1536 ונמצאת בבעלות משפחתית. הבירות מכילות כמות יותר קטנה של לתת מעושן מאשר הבירות של שלנקרלה. המבשלה מייצרת ארבעה סוגים של בירה מעושנת: לאגר - בירה ענברית עם 4.7% אלכוהול, מארצן – בירה לאגר כהה יחסית, Bock – בירה עונתית כבדה עם 6.5% אלכוהול ובירת חיטה מעושנת עם 5.3% אלכוהול.

ומה קורה מעבר לאוקינוס?
בארה"ב בירה מעושנת לא הייתה מוכרת עד אשר בשנת 1988 הציגה Alaskan Brewing Co. את בירת הפורטר המעושנת שלה ומאז מבשלות לא מעטות בארה"ב מבשלות בירה מעושנת.
הלתת בו משתמשת מבשלת אלסקה עובר עישון במפעל עישון דגים, הבירה מבושלת פעם אחת בשנה, בסתיו, בכמות מוגבלת. על כל בקבוק מצוינת שנת הבישול והבקבוקים ניתנים לאחסון זמן ארוך.

ואצלנו?
באשר לישראל, אין בירה מעושנת מסחרית אמיתית. הדבר הקרוב ביותר לבירה מעושנת הן הבירות מתוצרת מבשלת בלהייבן, (יבוא - בני קריגר, שיווק - נורמן פרימיום). הבירות בסגנון ה- Scotish Ale כוללות, כחלק מתערובת הגרעינים, גם לתת שעושנה על כבול.

מאידך, בגזרת בירות הבוטיק מככב הלתת המעושן במספר בירות. בתחרות הבירה השנתית של מועדון הבירה הישראלי שנערכה בשנה שעברה, זכתה במקום הראשון בירת פורטר מעושנת מתוצרתו של יוחאי קודלר.

מנתוני חברת ייצור הלתת Weyermann שבגרמניה, אחת מיצרניות הלתת המעושן הגדולות בעולם, ניתן לזהות מגמת עליה ברורה בביקוש והתעניינות בלתת המעושן דבר שככל הנראה יביא, בעתיד הקרוב, להצגת בירות מעושנות חדשות.


© כל הזכויות שמורות לגד דבירי ואתר "בירדי". אין להעתיק, לצטט בכתב או בכל מדיה מגנטית או להשתמש ללא אישור בכתב.